افسر بلندپایه اتریش در گفت‌وگو با تسنیم: استفاده از کلاهک‌های هسته‌ای در درگیری‌های نظامی بعید نیست - اخبار تسنیم - Tasnim
افسر بلندپایه اتریش در گفت‌وگو با تسنیم: استفاده از کلاهک‌های هسته‌ای در درگیری‌های نظامی بعید نیست
یک مسئول نظامی در اتریش به عواقب راهبرد هسته‌ای جدید آمریکا پرداخته و آن را یک محرک ارتقای تسلیحاتی در دنیا ارزیابی کرد.
۲۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۸
بین الملل
اروپا
انرژی هسته ای
نظرات

به گزارش گروه بین الملل
خبرگزاری تسنیم
،
چندی پیش پنتاگون دکترین جدید هسته‌ای آمریکا را منتشر کرد که در آن توجه زیادی به گسترش توان بالقوه هسته‌ای روسیه شده است. در این سند علاوه بر روسیه، چین، کره شمالی و ایران نیز تهدید نامیده شده اند. پنتاگون اعلام کرده که در شرایط کنونی، تلاش آمریکا روی تولید کلاهک‌های هسته‌ای کم قدرت متمرکز خواهد شد و امکان استفاده آنها در درگیریهای نظامی بعید نیست. بر اساس این سند، آمریکا همچنین به مدرنیزه سازی فعال و تقویت نیروهای سه‌گانه هسته‌ای این کشور ادامه خواهد داد.
این دکترین دفاعی جدید آمریکا با انتقادهای بین المللی زیادی از جمله از طرف چین، روسیه، ایران و آلمان همراه بوده است.
خبرنگار بین الملل
خبرگزاری تسنیم
در این ارتباط مصاحبه ای را با سرتیپ دکتر
"
والتر فایشتینگر
"
، یکی از افسران بلند پایه ارتش فدرال اتریش و رئیس انستیتو حفظ صلح و مدیریت تقابل در آکادمی دفاع فدرال این کشور (IFK) انجام داده است.
دکتر فایشتینگر استراتژی هسته ای 2018 آمریکا را عموما ادامه برنامه استراتژی هسته ای سال 2010 دانسته و گفت اما مولفه هسته ای دوباره اولویت بالاتری پیدا کرده و با محیط امنیتی تغییر یافته توجیه شده است. آمریکا برای دستیابی به  یک نیروی بازدارندگی ویژه و سفارشی تلاش می کند تا بتواند به سناریوهای مختلف واکنش نشان دهد. یک استفاده اولیه از این عامل بازدارندگی( هسته ای) در شرایط ویژه و غیر عادی بعید نیست.
این مقام نظامی اتریش در ادامه سخنانش درباره عواقب استراتژی هسته ای جدید آمریکا این طور گفت: از نقطه نظر استفاده اولیه از این استراتژی در شرایط ویژه و غیر عادی بحث های زیادی می تواند ایجاد شود چرا که این مسئله می تواند کاملا متفاوت تفسیر شود. به ویژه روسیه و چین با دقت عواقب احتمالی این مسئله را مورد ارزیابی قرار می دهند. همچنین این استراتژی جدید در بین متحدان اروپایی آمریکا هم می تواند بحث هایی را ایجاد کند. این مسئله بعید نیست که یک انگیزه تسلیحاتی جدید در این اوضاع ایجاد شود.
دکتر فایشتینگر درباره اینکه اروپا باید چه واکنشی به استراتژی هسته ای جدید آمریکا نشان دهد این طور توضیح داد که یک بحث واقع گرایانه در این باره فورا ضرورت دارد تا اثرات وعواقب احتمالی این استراتژی شرح داده شود. این فرضیه وجود دارد که اروپا مذاکراتی را در این باره با آمریکا در پیش گیرد. در اصل مسئله کنترل تسلیحات از یک طرف و ارزیابی شرایط تهدید از طرف دیگر مطرح است. این دو جنبه سیاسی امنیتی باید در این بحث ها در اولویت قرار گیرند. اتریش مخالف سلاح های هسته ای و حامی یک جهان عاری از تسلیحات اتمی است.
وی درباره رویکرد بازگشت به تسلیحات هسته ای به عنوان یک عامل بازدارنده از طرف آمریکا و اینکه آیا این رویکرد درستی است گفت: در واقع به نظر می رسد که دوباره یک روند به سمت تسلیحات اتمی شکل گرفته است. این رویکرد نه تنها از طرف آمریکا دیده می شود بلکه پیش از آن روسیه نیز برنامه مدرنیزه کرن رآکتورهای هسته ای خود را اعلام کرده  است. اینکه آیا به این ترتیب هدف یک پایداری و ثبات استراتژیک به دست می آید جای شک و تردید دارد. خیلی مهم تر از آن این است که یک راهی برای خروج از این دو راهی تلاش برای برقراری ثبات مطلوب و هدف اساسی خلع سلاح کشتارهای جمعی یافت شود. در اینجا تنها مسئولیت بر عهده کشورهای دارنده سلاح های هسته ای نبوده بلکه به دوش همه کشورهایی است که می خواهند تعادلی در منافع امنیتی ایجاد کنند.
مصاحبه: زکیه شریعتمدار طهرانی
انتهای پیام/


مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی


Top