اصفهان| سیاست بسیج سازندگی در سال آینده "محرومیت‌زدایی با جغرافیای هدف" است - اخبار تسنیم - Tasnim
اصفهان| سیاست بسیج سازندگی در سال آینده "محرومیت‌زدایی با جغرافیای هدف" است
رئیس بسیج سازندگی استان اصفهان ضمن تشریح دستاوردهای این نهاد در حوزه‌های مختلف و اولویت‌های سال ۹۷ تاکید کرد: سیاست بسیج سازندگی در سال آینده "محرومیت‌زدایی با جغرافیای هدف" است.
۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۵
استانها
اصفهان
نظرات

به گزارش
خبرگزاری تسنیم
از
اصفهان
، سرهنگ احسان‌الله رضاپور با حضور در دفتر نمایندگی
خبرگزاری تسنیم
در استان اصفهان با خبرنگاران این خبرگزاری دیدار و گفت‌وگو کرد. مسئول بسیج سازندگی استان اصفهان در این نشست به سئوالاتی با محور فعالیت‌ها و دستاوردهای بسیج سازندگی، اقدامات این نهاد برای محرومیت‌زدایی و اشتغال‌آفرینی پاسخ داد. آنچه می‌خوانید ماحصل این گفت‌وگوست.
تسنیم
:
برای شروع گفت‌وگو ابتدا درباره طرح تشکیل سازمان بسیج سازندگی و اهداف این نهاد توضیح دهید. اقدامات و فعالیت‌های بسیج سازندگی در چه موارد و زمینه‌هایی است؟
سرهنگ رضاپور:
پس از انحلال جهاد سازندگی در دولت وقت، مقام معظم رهبری برای به پایان نرسیدن فعالیت‌های خدمت‌رسانی به مناطق محروم، دستور تشکیل سازمان بسیج سازندگی را دادند. این سازمان، ابتدا با پتانسیل‌های اردوهای جهادی و حضور بسیجیان، جوانان و دانشجویان خودجوش برای اعزام به مناطق محروم شکل گرفت. گزارشی از خدمات‌رسانی به مناطق محروم خدمت مقام معظم رهبری ارسال شد و توانست رضایت ایشان را جلب کند، سپس ایشان به‌طور رسمی دستور تشکیل بسیج سازندگی را صادر کردند.
سازمان بسیج سازندگی به‌عنوان مجری طرح‌های عمومی و دولتی محسوب می‌شود و دستگاه‌های اجرایی مجازند در پروژه‌های واگذاری نسبت به تفویض اختیار لازم به بسیج سازندگی اقدام کنند.
در سال 1386 این سازمان با تلاش در راستای محرومیت‌زدایی، عمران و آبادانی روستا و مناطق محروم، غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان در عرصه‌های کار، تلاش و بهره‌برداری از توانایی‌های آنها، توسعه و بسط فرهنگ‌سازی در بین جوانان، کمک به دولت در توسعه سازندگی معنوی و مادی کشور به ویژه در طرح‌های عام‌المنفعه، افزایش توان فنی و تجربی جوانان داوطلب و ایجاد فضای مناسب برای تمرین در فعالیت‌های گروهی و کمک به رفع مشکل جوانان اقدام کرد.
بسیج سازندگی به دنبال مردمی‌کردن اقتصاد است
تسنیم:
 آیا می‌توان گفت اولویت طرح‌های بسیج سازندگی حول محور اقتصاد و محرومیت‌زدایی است؟
سرهنگ رضاپور:
بسیج سازندگی اقدامات بسیاری از جمله سازندگی و محرومیت‌زدایی در روستاها و مناطق محروم، کمک به مردمی‌کردن اقتصاد و تلاش در راستای بهبود تولید و ایجاد امنیت غذایی را انجام داده و طرح‌هایی مانند تلاش در پیشبرد اقتصاد مقاومتی، تقویت و توسعه اردوهای جهادی و هجرت و همچنین شناسایی و ایجاد زمینه‌های اشتغال جوانان و کارجویان را در اولویت قرار داده است.
کمک به محرومیت‌زدایی و عمران و آبادانی روستاها و به‌کارگیری مردم در سازندگی کشور یکی از اهداف مهم بسیج سازندگی است و همچنین کمک به دولت در سازندگی معنوی و مادی کشور و بهره‌گیری از ظرفیت‌های بومی و ملی و مغفول‌مانده در اقتصاد مقاومتی و کمک به امدادرسانی در حوادث و سوانح غیرمترقبه از زمره اهداف این سازمان به‌شمار می‌آیند.
اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی با ایجاد کارگاه‌های کوچک و زودبازده به‌منظور افزایش تولید و ایجاد امنیت غذایی و ایجاد فعالیت‌های صنایع تبدیلی و کمک به اشتغال در جامعه نیز اهداف دیگری است که این سازمان دنبال می‌کند.
تسنیم:
یکی از اقدامات موثر بسیج سازندگی کمک به اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی است. در زمینه تفاهم‌نامه‌های صورت گرفته و اقدامات انجام شده به چه مواردی می‌توانید اشاره کنید؟
سرهنگ رضاپور
:
تاکنون نزدیک به 10 هزار هکتار از استان اصفهان را بیابان‌زدایی کرده‌ایم و به جرأت می‌توان گفت با بهترین نوع گونه‌ها، بیشتر از 96 درصد رشد سبز تحویل داده‌ایم و توانستیم در سال 89 رتبه برتر کشوری در بحث بیابان‌زدایی را کسب کنیم.
در حال حاضر با تعامل و تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای که بین سازمان برنامه و بودجه، منابع طبیعی و سازمان بسیج سازندگی منعقد شده، در این بحث ورود کردیم.
تسنیم:
اجرای پروژه‌های بیابان‌زدایی در سال جاری نیز ادامه دارد؟
سرهنگ رضاپور
:
بله. امسال هم 4 پروژه بسیار سنگین در بحث بیابان‌زدایی و آبخیزداری در دستور کار داریم که ساز و کارهای اولیه‌اش فراهم شده و برای سازندگی بی‌تأثیر نبوده است.
بسیج سازندگی در تمامی پروژه‌ها با کمترین قیمت ورود پیدا می‌کند
تسنیم:
 
در بحث اجرای پروژه‌ها با چه مقدار اعتبار ورود پیدا می‌کنید؟
سرهنگ رضاپور:
ما در تمامی پروژه‌ها با کمترین قیمت ورود پیدا می‌کنیم به طوری‌که 30 درصد "مینوس" اجرا می‌کنیم. "پولوس" یعنی قیمت پایه‌ای که برای اجرای یک میزان مقدار هکتار می‌دهند و اصولاً پیمانکاران 30 درصد بیشتر از مبلغ پیشنهادی می‌گویند، ولی سازمان بسیج سازندگی به صورت "مینوس" کار می‌کند، نه تنها 30 درصد اضافه نمی‌کند بلکه از مبلغ پیشنهادی نیز 30 درصد کم می‌کند و براساس قانون، بدون تشریفات و ترک مناقصات، پروژه را تحویل می‌گیریم و اجرا می‌کنیم.
تسنیم:
بحث محرومیت‌زدایی همواره از جمله تأکیدات رهبر انقلاب بوده است. در این حوزه اعتبارات به چه شکل هزینه می‌شود؟
سرهنگ رضاپور:
یکی از پروژه‌هایی که مقام معظم رهبری نسبت به آن تأکید دارند، محرومیت‌زدایی است و براساس دستور ایشان، از ماحصل درآمدهای پروژه خاتم‌الانبیاء باید برای محرومیت‌زدایی استفاده شود. مقداری برای بنیه انسانی پروژه و پدافند غیرعامل و بقیه‌اش برای محرومیت‌زدایی صرف می‌شود.
تسنیم
:
تا کنون چه مبلغی از این درآمد صرف پروژه‌های استان اصفهان شده است؟
سرهنگ رضاپور:
در حال حاضر نزدیک به 10 میلیارد تومان از این درآمد، در اجرای پروژه‌های استان اصفهان مانند پل‌سازی، میادین ورزشی، سدها، غسالخانه‌ها، بهداری و خانه عالم، بهسازی روستاها، معابر  و جدول‌کشی هزینه شده است.
تسنیم
:
از ارتباط بسیج سازندگی با اشتغال بگویید.
سرهنگ رضاپور:
از سال 1393 با ورود به پروسه اقتصاد مقاومتی تاکنون، 185 میلیارد تومان وام اقتصاد مقاومتی به مددجویان کار و اشتغال پرداخت شده که نتیجه آن 7هزار و 500 طرح اقتصاد مقاومتی بوده است. در سال گذشته برای 3 هزار و 400 نفر  اشتغال‌ ایجاد و 36 میلیارد تومان وام اقتصاد مقاومتی داده شده است.
تسنیم:
بسیج سازندگی در زمره فعالیت‌های خود همواره بر موضوع امنیت غذایی مردم تأکید کرده است. در این باره توضیح دهید.
سرهنگ رضاپور
:
در راستای بهبود تولید و ایجاد امنیت غذایی کارهای زیادی از جمله راه‌اندازی پروژه‌های کوچک و زودبازده مردمی داشته‌ایم، همچنین با ورود به بحث آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، معدوم سازی طیور مبتلا به این ویروس توسط 500 مهندس امور دامی در سطح استان انجام شد.
به‌رغم جوسازی که عامل ایجاد آنفلوآنزای حاد پرندگان را ناشی از کارگاه‌های کوچک پرورش بلدرچین عنوان کردند، با چک کردن تمامی پرنده‌ها، متوجه تأییدیه و نظارت اداره دامپزشکی شدند و این مسأله رد شد.
تسنیم:
موضوع امنیت غذایی، چه ثمره‌ای داشت؟
سرهنگ رضاپور:
یکی از ثمرات امنیت غذایی، کنترل بازار توسط مردمی بود که با پول خودشان، ارتزاق کردند و با تولید کبک، بلدرچین، کبوتر، گنجشک و بوقلمون، تنش مقطعی وارده به بازار را برطرف کردند و جوسازی علیه سازمان بسیج سازندگی نیز جمع شد.
پیشنهاد حدود 50 طرح در حوزه آب‌رسانی
تسنیم:
مهم‌ترین دستاوردهای بسیج سازندگی در پروژه‌های آب‌رسانی چه بود؟
سرهنگ رضاپور:
با توجه به اختیارات‌مان کارهای مفیدی انجام دادیم و طی جلسه‌ای که با بخشداران و فرمانداران استان اصفهان برگزار شد، حدود 40 الی 50 طرح پیشنهاد شد و ما بهترین طرح‌ها را انتخاب و اجرایی کردیم.
تسنیم:
موضوع آب در شرق اصفهان که از خشکسالی بیشتری رنج می‌برد جدی‌تر است. از اقدامات خود در این منطقه بگویید.
سرهنگ رضاپور:
با توجه به شرایط ویژه منطقه شرق اصفهان، تمهیداتی اندیشیدیم، به عنوان مثال اگر در آن مقطع زمانی به منطقه‌ای یک میلیارد تومان وام اقتصادی مقاومتی داده شد برای منطقه شرق اصفهان، بین 3 تا 4 میلیارد تومان وام اشتغال مقاومتی در نظر گرفتیم.
جزئیات 3 پروژه مهم بسیج سازندگی در حوزه آب، پساب و ریزگردها
تسنیم:
یکی از مسائل مورد توجه هدر رفتن آب رودخانه در منطقه شرق هنگام باز شدن جریان رودخانه است. بسیج سازندگی در راستای استفاده از روش‌های نوین در این منطقه چه اقداماتی انجام داده است؟ به صورت ویژه در شهر ورزنه چه برنامه‌ای دارید؟
سرهنگ رضاپور:
با فرهنگ‌سازی در آن مقطع، به سمت کشت گیاهان کم آب و با صرفه اقتصادی حرکت کردیم و در حال حاضر با بررسی 3 پروژه، بسترسازی حاشیه رودخانه زمان باز شدن از هدر رفت آب جلوگیری کردیم، در بحث انتقال پساب شمال اصفهان نیز 100 کیلومتر کانال زده شد تا پساب شمال اصفهان را به شرق این شهر انتقال دهیم، برای مبارزه با ریزگردهای شرق که از کانال بادی دشت سگزی که وارد اصفهان می‌شود، گیاهانی را کاشتیم که نیاز به آب نداشته باشند و در ضمن جلوی ریزگردها را نیز بگیرند.
درباره شهر ورزنه نیز درصدد ایجاد یک تصفیه خانه آب با مشارکت مردم هستیم تا هر چه زودتر این مشکل نیز مرتفع شود.
تسنیم:
همان طور که ذکر کردید مباحث مربوط به آسیب‌های اجتماعی از جمله بخش‌هایی است که بسیج سازندگی با برنامه‌های موثر از جمله طرح کرامت در آن وارد عمل شده است. اصولاً رویکرد این برنامه‌ها برچه مبنایی پایه‌ریزی شده است؟
سرهنگ رضاپور:
ما در این زمینه اقدامات فرهنگ‌ساز را در برنامه و دستور کار خود داریم. در طرح کرامت، 4 کمیته وارد عمل شدند که عبارتند از: کمیته مقابله برای بحث‌های امنیتی، کمیته درمان برای بحث‌های بهداشتی و جامعه پزشکی، کمیته فرهنگی برای بحث‌های فرهنگی و کمیته صیانت برای کمک به بهبودیافتگان برای ادامه زندگی و اشتغال.
تلاش برای توانمندسازی بهبودیافتگان اعتیاد
تسنیم
:
منظور از کمک به بهبود یافتگان چیست؟ آیا به‌صورت ویژه در زمینه ترک اعتیاد و اشتغال این افراد نیز وارد عمل شده‌اید؟
سرهنگ رضاپور
:
کمیته صیانت به بهبودیافتگان اعتیاد کمک می‌کند تا فرد بهبودیافته به روش ناسالم گذشته خود باز نگردد و با توانمندسازی و مهارت‌افزایی روی آموزش بهبود یافته و خانواده‌های آنان کار می‌کند. در بحث اشتغال‌زایی نیز باید گفت بسیج سازندگی با پیدا کردن حامی و کارآفرین سعی کرده تا زمینه اشتغال آن‌ها را فراهم آورد.
کمیته درمان، بحثی را به عنوان حمایت از کمپ‌های ترک اعتیاد پیگیری کرده تا هزینه ترک یک معتاد که یک پروسه 21 روزه با هزینه‌ای حدود 800 هزار تومان است را به نصف مبلغ کاهش داده و با توجه به اینکه فرد معتاد قادر به پرداخت نیم دیگر آن نیز نیست، سعی کردیم با کمک خیران، مبلغ باقیمانده را نیز حذف کنیم تا پروسه ترک رایگان انجام شود.
تسنیم:
برای ترغیب حامیان و کار آفرینان برای جذب بهبودیافتگان چه کرده‌اید؟
سرهنگ رضاپور
:
به آنها گفته‌ایم در قبال به‌کارگیری هر بهبود یافته، مبلغ 10 میلیون تومان وام به آنها می‌دهیم و قراردادی هم نوشته شده که 60 درصد بیمه، تخفیف بخورد.
تسنیم:
این اقدامات در زمینه شناسایی افراد جویای کار بهبود یافته به چه صورت است؟
سرهنگ رضاپور
:
طی ایجاد یک بانک اطلاعاتی، نزدیک به 500-400 نفر خودجوش به‌عنوان جویای کار بهبود‌یافته ثبت‌نام کردند و تعدادی هم در کمپ‌ها پذیرش شده‌اند که آمار همگی مشخص است.
تسنیم:
چه تمهیداتی برای اشتغال این‌گونه افراد اندیشیده‌اید؟
سرهنگ رضاپور:
با رفتن به سمت و سوی طرح‌های اشتغالزایی و تأمین زیرساخت‌ها در مجموعه آلوده، به دنبال این هستیم که زمین ورزشی، کارگاه تولیدی و خیاطی راه‌اندازی کنیم تا زنان بدسرپرست یا خانواده‌های بدسرپرست را مشغول به کار کنیم.
تمامی این مراکز شناسایی شده‌اند، ولی سیاست ما و کمیته مقابله ابتدا بر این اساس نیست، ما به دنبال فرهنگ‌سازی هستیم، پروسه‌ای را راه‌اندازی می‌کنیم که خود مردم آن مکان را جمع کنند نه دستگاه‌های قضایی، چون در این صورت در یک مکان دیگر به کار خود ادامه می‌دهند و ان‌شالله این اقدامات ما جواب می‌دهد. مردم هم شهری پاک و عاری از مواد مخدر و قاچاقچی می‌خواهند.
تسنیم:
با توجه به اینکه بسیج سازندگی اصفهان توانسته رتبه نخست ایجاد فرصت شغلی را به‌دست بیاورد درباره نقش مهارت‌آموزی نیز توضیح دهید. این موضوع چقدر توانسته آمار اشتغال را بالا ببرد؟
سرهنگ رضاپور:
خود ما یک مرکز کاریابی و مرکز مشاوره شغلی داریم. افراد بسیاری هستند که مراجعه می‌کنند و به عنوان مثال می‌گویند به دنبال تولید قارچ هستیم، مشاوران ما می‌پرسند دلایل خود را درباره پرورش قارچ بگویید، فرد به عنوان مثال یک شرکت معروف را نام می‌برد و امیدوار است روزی او نیز یک تولیدکننده مهم شود که سود بالایی از شغل خود دریافت می‌کند، البته این نوع تفکر صحیح نیست، در این راستا مشاوران ما اگر فرد مهارتی از قبل دارد آن را تقویت می‌کنند تا برای حضور در این عرصه آماده شود.
افراد باید مهارت لازم را در این زمینه کسب کنند، بنابراین ما مبنای کار خود را آموزش قرار داده‌ایم، در این راستا قراردادی با اداره‌کل فنی و حرفه‌ای در زمینه پروژه‌های اقتصاد مقاومتی و مشاغل خانگی داشته‌ایم. هرجا می‌بینیم که مشکل وجود دارد نیروهای ما صحبت و مشاوره کرده تا افراد به سمت و سویی بروند که کمترین شکست را داشته باشند.
تسنیم:
آیا بسیج سازندگی در راستای پیشبرد پروژه‌ها از ظرفیت بخش خصوصی استفاده می‌کند؟
سرهنگ رضاپور:
پیشنهاد ما این است که فرد برود در منطقه خود، با افراد همکار تعاونی راه بیندازد، در این صورت ما به این افراد کمک می‌کنیم. چون هدف ما فرهنگ‌سازی است.
پروژه‌های ما امانی است یعنی صفر تا 100 آن را ما باید انجام دهیم. ما در بحث اجرای پروژه‌ها براساس سازماندهی اقشار کار می‌کنیم. ما از ظرفیت بسیج مهندسین صنعت، کشاورزی، عمران استفاده می‌کنیم چون با حضور اقشار کارشناس کار تخصصی می‌شود. اگر جایی در توان ما نباشد از شرکت‌های بسیجیان خود استفاده می‌کنیم، بسیجی‌هایی که با رسالت و هدف ما جلو بیایند. اینجا بحث سوددهی مطرح نیست و کار جهادی مدنظر است.
تسنیم:
اگر موافق باشید وارد بحث محرومیت‌زدایی و حضور بسیج سازندگی در روستاها شویم. علمی‌کردن کشاورزی، بهداشت و درمان و غیره، روستاهای هدف بر چه اساس انتخاب می‌شوند؟
سرهنگ رضاپور:
بحث ورود به روستاها بسیار گسترده است، سپاه تدبیر کرد و قرارگاهی به نام قرارگاه پیشرفت و آبادانی راه‌اندازی کرد. این قرارگاه به صورت دهستانی ورود پیدا می‌کند و در مباحث اقتصادی، بهداشتی، سلامت، آموزش، عمران و غیره صفر تا 100 کار را برعهده می‌گیرد، مدت زمان فعالیت نیز 3 تا 5 سال است، وقتی دهستان را به سامان رساندند خروج کرده و به دهستان دیگری وارد می‌شوند.
اردوهای جهادی براساس این سیاست هدفمند می‌شوند، یعنی اینگونه نباشد که به صورت مقطعی به یک روستا وارد شویم، مسجدی ساخته و خارج شویم. بلکه نقاط هدف را در سراسر استان انتخاب کرده‌ایم. به مسئولان هر شهرستان گفتیم نقاط محروم را اولویت‌بندی و به ما اعلام کنند که انجام شد.
ان‌شالله اردوهای جهادی فعال خود را فراخوان کرده و آن‌ها را حمایت و پشتیبانی می‌کنیم. ابتدا باید اردوها از حالت کنونی خارج شوند، سپس این گروه‌ها را سازماندهی کرده و به نقاط هدف اعزام می‌کنیم. به این صورت که اردوی جهادی از وضعیت مقطعی تابستان و نوروز بیرون می‌آیند. بنابراین اردوی جهادی مقطعی به اردوی مستقر تبدیل می‌شود. روستاهای مدنظر ما شامل 500 نفر جمعیت هستند و روستاهای با جمعیت کمتر در کنار آن روستای اصلی حمایت می‌شوند.
تسنیم:
سازمان بسیج در عرصه‌های مختلف دستاوردهای خوبی داشته، در این راستا مشارکت نهادهای مختلف با این سازمان در چه سطحی است؟ آیا از سطح مشارکت و تعامل راضی هستید و یا اینکه جا دارد نزدیکتر شوید؟
سرهنگ رضاپور:
دستگاه‌هایی که می‌توانند با ما همکاری داشته باشند تاکنون همکاری خوبی داشته‌اند، منابع‌طبیعی، آب و فاضلاب روستایی، اداره کار، فنی و حرفه‌ای، جهاد کشاورزی و... اما این تعاملات به صورت مقطعی شدت و ضعف دارد که بسته به سیاستگذاری‌های دولت حاکم است. مثلاً سال 90 ما نزدیک به 20 میلیارد تومان از دولت گرفتیم و اکنون یک میلیارد.
تسنیم:
یکی از مباحث پراهمیت استان بحث آب است. آیا مشخصاً کارگروه، ساختار یا طرح و پروژه‌ای راجع به آب داشته‌اید؟
سرهنگ رضاپور:
بعضاً طرح‌هایی از سوی نخبگان بسیجی دریافت می‌کنیم اما بسیاری از طرح‌ها ابتر می‌ماند. به این دلیل که در بروکراسی اداری موجود که این بحث متولی خاصی داشته باشد ما کسی را پیدا نکردیم، به عنوان مثال مشخص نیست در بحث بحران آب چه کسی متولی است. چندین سازمان وجود دارد.
اجازه بدهید یک نمونه بیان کنم. یک نفر مایعی طراحی کرده بود که وقتی در استخر جمع‌آوری آب ریخته می‌شود آب تبخیر نشده، ماندگاری آن بالا رفته و لجن نیز نمی‌گیرد. اما هرجا رفته بود او را نپذیرفته بودند. بنابراین اینکه برای یک بخش یک متولی موجود نباشد کار مشکل می‌شود. این در حالی است که بسیج سازندگی فقط یک "فکر" است.
من یک سئوال دارم، امسال سال "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" بود. کدام یک از دستگاه‌ها این شعار را زنده نگه داشته و کار می‌کنند؟ من به عنوان نماینده سپاه و بسیج سازندگی ابراز نارضایتی می‌کنم. کلیه دستگاه‌ها شعار سال را فراموش کردند.
وقتی رهبر معظم انقلاب یک شعار را انتخاب می‌کنند تمامی مسائل را حول آن شعار دیده‌اند. الان بهمن‌ماه هستیم، شما به عنوان اصحاب رسانه از دستگاه‌ها بپرسید چه کرده‌اید نه اینکه چه بکنیم. باید دستگاه‌ها با این همه اعتباری که در قالب و پوشش این شعار دریافت می‌کنند در این زمینه پاسخگو باشند.
رهبر معظم انقلاب یک سال را در زمینه تولید و اشتغال سیاست‌گذاری می‌کنند. دستگاه‌ها در بودجه سال براساس این شعار پول دریافت می‌کنند اما دریغ از یک درصد پیشرفت. بنابراین اگر یک متولی انتخاب شود، کارها بهتر انجام می‌شود. شما ببینید سپاه هرجا ورود کرده مشکل را حل کرده است، ما این را می‌گوییم و مردم نیز می‌گویند.
سیاست بسیج سازندگی در سال 97؛ محرومیت‌زدایی با جغرافیای هدف
تسنیم:
درباره مهمترین اولویت‌ها و برنامه‌های سال 97 بسیج سازندگی توضیح دهید.
 
سرهنگ رضاپور:
سیاست ما براساس محرومیت‌زدایی با جغرافیای هدف است. در این راستا نقاطی شناسایی شده، بسیج سازندگی به صورت صفر تا 100 در این مناطق محروم وارد شده و سعی می‌کنیم از درد و آلام مردم کم کنیم.
چون هنوز بحث اقتصاد مقاومتی در سنوات گذشته ابتر مانده ما براساس این محور حرکت می‌کنیم. در بحث امنیت غذایی مردم نیز ورود پیدا می‌کنیم.
تسنیم:
در بحث زلزله غرب کشور نیز بسیج سازندگی اصفهان از جمله بخش‌های فعال بود. برای ساماندهی کمک‌ها چه اقداماتی انجام شد؟
سرهنگ رضاپور:
ابتدا یک تشکر ویژه از مردم استان اصفهان دارم، انصافاٌ در بحث زلزله گل کاشتند. هنوز که هنوز است انبارهای ما از کمک‌های مردم اصفهان پر است. اگرچه در روزهای نخست به صورت احساسی مردم کمک‌هایی سازمان نیافته ارائه کردند اما موفق به تدبیر در این زمینه شدیم. ما سوله‌ای گرفته، کالاها را دپو و پک‌بندی کردیم، تغذیه، وسائل گرمایشی بهداشتی و... را به صورت هدفمند تقسیم بندی و ارائه می‌کردیم. همچنین چادرها را شماره بندی کردیم و در حقیقت ساماندهی خوبی روی اجناس و کالاهای اهدایی صورت دادیم.
ما روزانه 5 هزار غذای گرم می‌دادیم. کم کم برای بازگشت به زندگی عادی وسائل پخت و پز با جیره خشک به مردم ارائه کردیم. 3 روستایی که تحت پوشش ما بودند اکنون به صورت 100 درصد در کانکس هستند. شاید 30-40 درصد خرابی داشتند اما آن‌هایی که خانه‌هایشان سالم بود نیز در خانه‌ها نمی‌ماندند چون پس‌لرزه‌های متعدد صورت می‌‎گرفت.
به لحاظ اینکه در چادر سرما می‌خوردند ما به آن‌ها کانکس دادیم، در شهر و روستاهای اطراف نیز به مردم کانکس اهدا کردیم، همچنین برق و نفت را به مردم رساندیم که هنوز هم با ما مرتبط هستند. مردم از طریق تلفن من شبانه روز و به صورت دائم با ما در تماس هستند. بنابراین 2 نماینده آنجا مستقر کردیم که همچنان موارد مورد نیاز را تأمین می‌کنند. در این هفته نیز برای 85 خانوار از مددکاران بهزیستی  در شهر سرپل‌ذهاب خانه می‌سازیم.
انتهای پیام/ ز


مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی


Top