گیلان| نمایشگاه "چادرشب دیروز تا امروز" در رشت برپا شد + فیلم - اخبار تسنیم - Tasnim
گیلان| نمایشگاه "چادرشب دیروز تا امروز" در رشت برپا شد + فیلم
نمایشگاه "چادر شب دیروز تا امروز" در خانه فرهنگ گیلان در رشت برپا شد.
۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۷
استانها
گیلان
نظرات

به گزارش
خبرگزاری تسنیم
از
رشت
، نمایشگاه "چادر شب دیروز تا امروز" طراحی لباس بر اساس چادر شب گیلان در خانه فرهنگ گیلان با هدف معرفی چادر شب و شناسایی قابلیت‌های این میراث کهن از صنایع دستی گیلان زمین برپا شد.
مسئول برگزاری نمایشگاه در این زمینه به خبرنگار تسنیم گفت: بخشی از لباس‌های محلی از پارچه‌های دست بافت چادرشب تهیه می‌شود و ما در این راستا می‌کوشیم تا کاربرد این پارچه‌ها را برای لباس‌های امروزی به نمایش بگذاریم.
سیده زهرا همتی با بیان اینکه به‌همراه 12 نفر از طراحان لباس و 5 نفر از خیاطان در این نمایشگاه به ارائه 27 طرح پرداختیم افزود: چادرشب در این طرح‌ها هم در تهیه لباس و هم در تزئین لباس به‌کار برده می‌شود و همچنین از طرح‌های مختلف چادرشب برای سوزن دوزی و کچه‌کاری لباس استفاده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه طرح‌های ارائه شده در نمایشگاه قابلیت دریافت نشان شیما(شناسه یکپارچه مد و لباس اسلامی ایرانی) از بنیاد ملی مد و لباس اسلامی و ایرانی را دارند خاطرنشان کرد: کارکردهای چادرشب در تهیه لباس مجلسی زنانه و مردانه در این نمایشگاه به نمایش عموم گذاشته شده است.
به گزارش
خبرگزاری تسنیم
، چادرشب بافی یکی از صنایع دستی سنتی ایران است که در گیلان این پارچه با دستگاهی به نام پاچال که نخ آن بیشتر از نوع پشمی است با طرح‌های ذهنی بدون نقشه در رنگ‌های متنوع  توسط بانوان گیلانی بافته می‌شود.

گزارش از سارا ناصری
انتهای پیام/ش


مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی


Top