استاد دانشگاه شیکاگو آمریکا و نویسنده کتاب «شکست شاهانه» معتقد است که ترامپ تغییراتی را خواستار است که برای سایر کشورهای گروه ۱+۵ و ایران قابل قبول نخواهد بود.

خبرگزاری مهر
، گروه بین‌الملل
- پیمان یزدانی:
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز جمعه برای یک دوره ۱۲۰ روزه دیگر تحریمهای هسته ای ایران را تعلیق کرد.
البته رئیس جمهور آمریکا هشدار داد این آخرین بار است که تحریم های هسته ای ایران را تعلیق می کند و آینده برجام در گرو اعمال تغییرات مد نظر وی است.
در همین حال گزارش‌ها حاکی از آن است که دولت آمریکا ۱۴ نهاد و شخصیت ایرانی دیگر را به لیست تحریم هایش افزوده است.
در گفتگو با پروفسور «ماروین زونیس» به بررسی این موضوعات پرداخته ایم که در ادامه می آید.
پروفسور «ماروین زونیس» استاد اقتصاد سیاسی دانشگاه شیکاگو آمریکاست که وجهه ای بین المللی دارد. وی دانش آموخته دانشگاههای «ییل»، هاروارد و MIT است.
وی نویسنده کتاب معروف «شکست شاهانه» است. این کتاب با نام اصلی ابتدا در سال ۱۹۹۱ در شیکاگو به چاپ رسید.  این کتاب ابعاد روانشناختانه شخصیت  شاه مخلوع محمد رضا پهلوی از کودکی تا مرگ و رابطه این شخصیت با شکل گیری انقلاب اسلامی ایران را مورد بررسی قرار داده است.
ماروین زونیس پیش از این و در زمان حکومت شاه مخلوع، کتاب برگزیدگان سیاسی ایران را در زمینه جامعه‌شناسی ایران تألیف نموده بود.
*ارزیابی کلی شما از آخرین برخورد دونالد ترامپ با توافق هسته ای ایران در روز جمعه چیست؟
رویکرد وی مانند رویکردهای قبلی اش احمقانه و در تضاد با منافع ملی آمریکا بود. من اطمینان دارم که وی هیچ درک و فهمی از توافق ندارد و تنها چیزی که او می فهمد این است که این توافق را باراک اوباما انجام داده است و همین کافی است که ترامپ این توافق را بد بداند و از آن متنفر باشد.
*ترامپ به دنبال چه تغییراتی در برجام است؟
من معتقدم که ترامپ تغییراتی را خواستار است که برای سایر کشورهای گروه ۱+۵ و ایران قابل قبول نخواهد بود تا از این طریق توافق را از بین ببرد.
*با توجه به حمایت های اروپا، روسیه و چین از برجام و مخالفت ایران با هرگونه تغییری در آن، خواسته ترامپ را چقدر واقع بینانه می بینید؟ ایا اروپا و دیگر طرف های امضاء کننده برجام به خواسته آمریکا تن خواهند داد؟
خیر، طرف های دیگر توافق با درخواست ترامپ موافقت نخواهند کرد و البته ترامپ هم جایگزین بهتری ندارد.
*آیا اروپایی ها قادر به مقاومت در برابر خواسته ترامپ خواهند بود؟
بله، در حال حاضر روابط اروپا و آمریکا در پایین ترین سطح خود قرار دارد و ترامپ هم نزد اروپا اعتباری ندارد.
*
تهدید ترامپ در خصوص اینکه دفعه بعد برجام را امضا نخواهد کرد را تا چه حد می توان جدی گرفت؟
از آنجائیکه ایران دارای سلاح اتمی نیست و کره شمالی دارای سلاح اتمی است، لذا برای ترامپ بسیار امن تر است تا دستور حمله به ایران را بدهد تا کره شمالی. قطعی به نظر می رسد که ترامپ علاقمند به بمباران یک جایی است و ممکن است ایران گزینه اول وی باشد.
*تبعات خروج احتمالی ترامپ از برجام برای آمریکا چه خواهد بود؟ و فکر می کنید واکنش احتمالی ایران چه باشد؟
اگر من به جای دولت ایران بودم ساخت بمب اتمی را دنبال می کردم!
*ایران برای کاهش فشارهای کاخ سفید چه کاری می تواند بکند؟
اصلی ترین مسئله برای استراتژیست های آمریکایی برنامه هسته ای ایران که از طریق برجام تحت کنترل است، نیست بلکه سیاست خارجی ایران در قبال حزب الله، سوریه، یمن، عراق و حماس است. از منظر واشنگتن عقب نشینی ایران از سوریه گامی عمده در از بین بردن نگرانی های آمریکا خواهد بود.

مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی


Top