رئیس جمهور آمریکا با انداختن توپ تحریمهای ایران در زمین کنگره گفت: از دولت می خواهم با کنگره همکاری کند تا نواقص برجام را رفع کند.

به گزارش
خبرگزاری مهر
، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اظهارات خود درباره پایبندی ایران به توافق هسته ایِ ۱۴ جولای سال ۲۰۱۵ (۲۳ تیرماه ۱۳۹۴) موسوم به «برجام» را آغاز کرد.
ترامپ گفت: ایران هرگز نباید به سلاح هسته ای دست یابد.
وی مدعی شد:ایران در کنترل یک حکومت متعصب است. این حکومت افراطی ثروت ملت را به تاراج برده است.
وی گفت: گروه تروریستی حزب الله توسط ایران حمایت می شود.
ترامپ مدعی شد: ایران به گروههای تروریستی چون طالبان، حماس و القاعده کمک می کند. حزب الله تحت حمایت ایران ۲ بار سفارت ما را در لبنان منفجر کرد.
وی افزود: از دولت می خواهم با کنگره همکاری کند تا نواقص برجام را رفع کند.
ترامپ مدعی شد: ایران یک بار در بیروت در ۱۹۸۳ سربازان ما را در لبنان کشت. نایبان ایران کمک کردند به تمام عناصری که به بمباران سفارت آمریکا در کنیا و تانزانیا کمک کرده بودند.
وی در ادامه ادعا کرد: تروریست های رژیم به تروریست ها مثل پسر بن لادن پناه داد. ایران تعرضات و تجاوزاتش را تا کنون ادامه می دهد.
ترامپ مدعی شد: ایران حامی شماره 1 تروریسم است و به القاعده حزب الله و حماس کمک می کند. موشک هایی که سربازانمان را تهدید می کند تولید می کند.
وی ادعا کرد که مزاحم کشتی های ما در خلیج فارس می شود. آن ها یک مبارزه سرتا پا خشونت را راه انداخته اند.
وی گفت: در سوریه از رژیم اسد حمایت کرده و از حملات شیمیائی در سو.ریه حمایت کرده است. 2 سرود محبوب ایرانی ها این است؛ مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل.
ترامپ مدعی شد: دولت قبلی آمریکا تحریم های ضد ایرانی را بر اساسا توافق هسته ای 2015 موسوم به برجام را برچید. این توافق یک جانبه ترین توافق بوده است.
ترامپ گفت: توافق هسته ای ایران آسایش زیاد و رونق زیاد داشت. ایران 1/1 میلیارد دلار از طریق هواپیما دریافت کرد. این همه پول کجا رفته است؟
وی افزود: توافق به ایران اجازه می دهد که برنامه هسته ایش را کامل کند و تا چند سال دیگر که محدودیت ها برطرف شود؛ ایران به سراغ تأسیسات هسته ای می رود.
ترامپ گفت: فقط در برابر یک تعلیق موقت، ایران برای مدت کوتاهی از تاسیسات هسته ای عقب افتاده است. آمریکا می گوید که چرا در ابتدای توافق کلّی پول به ایران داده شده است؟
وی مدعی شد: ایران مرتکب موارد نقض این پیمان رفته است و دو بار از محدودیت 130 متریک تُن غنی سازی خود فرارتر رفته است. ایران بازرسان را ارعاب کرده است.
ترامپ ادعا کرد: ایران بارها ادعا کرده اند که نمی گذارند بازرسان به تأسیسات نظامی ایران راه پیدا کنند. برخی معتقدند که ایران به کره شمالی همکاری داشته است.
ترامپ در ادامه حرفهای خود گفت: قرار بود توافق هسته ای ایرن به صلح وثبات کمک کند؛ اما ایرن تروریسم را پراکنده می کند. ایران روح توافق را نقض کرده است.
وی گفت: من امروز راهبرد تازه ای را آغاز می کنم. با متحدانمان برای مقابله با ایران همکاری می کنیم. جلوی منابع مالی که ایران از تروریسم حمایت می کند را می بندیم.
وی مدعی شد: مسیرهای رسیدن ایران به بی ثبات سازی هسته ای ا علام می کنم. تحریم های سختی علیه سپاه پاسداران اعمال می کنیم. سپاه گروهی است که اقتصاد ایران را ربوده است و منابع مالی تروریسم مانند حکومت سوریه و حمله به غیرنظامیان و حمله به رستورانی در واشنگتن را فراهم کرده است.
وی گفت: وزارت خزانه داری تحریم سپاه و مقاماتش را اعمال کند. برخی تحریم ها هم برای هدف قرار داددن برنامه موشک بالستیک ایران باید اعمال شود. پس از تکمیل برجام در 2015؛ طرح بررسی توافق را کنگره به تصویب رساند تا رئیس جمهور تمدید تحریم ها را بررسی کند با توجه به اقدامات ایران.
ترامپ گفت: با توجه به حقایق موجود اعلام می کنم که این توافق را تأئید نمی کنم. دولت باید با کنگره همکاری کند تا ایران نتواند به بمب هسته ای دست یابد.
وی مدعی شد: کنگره به دنبال متممی برای برجام است تا جلوی ایران را برای تولید موشک بالستیک میان قاره ای به صورت دائمی بگیرد. اما اگر نتوانیم به همکاری با متحدان برسیم؛ این توافق پایان می یابد.
ترامپ گفت: درباره کره شمالی هم همین موضوع را دیدم. لذا مصممیم که بزرگ ترین حامی تروریسم در جهان را از این سلاح ها بازداریم.
وی در ادامه با به کار بردن نام جعلی برای خلیج فارس مدعی شد: شهروندان ایران بهای زیادی را برای خشونت های رهبرانشان پرداخته اند. امیدواریم که تدابیر جدید بتواند ایران را از نابودی مردمش بازدارد.
وی گفت: باید آمریکا را امن نگه داریم.

مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی


Top