مهمترین برنامه های حال و آینده
شرکت ها
کد خبر: ۵۲۷۰۰
۹:۲ - ۱۳۹۶/۴/۲۸
مهمترین برنامه های حال و آینده "ذوب" با احتمال افزایش سرمایه
در مجمع سالانه ذوب آهن اصفهان، مهمترین برنامه های حال و آینده این شرکت اعلام و احتمال افزایش سرمایه در سال جاری مطرح شد.
به گزارش پایگاه خبری
بورس پرس
، مجمع سالانه ذوب آهن در حالی عصر دیروز با حضوربیش از ۷۶ درصد سهامداران برگزار شد که با حاشیه هایی مانند ادعای تهدید تلفنی برخی از سهامداران، نارضایتی از قیمت معادل 2 سنتی هر سهم، خواسته های بازنشستگان برای گزارش محاسبات بیمه، دوره بازنشستگی، سکوت احمد صادقی مدیرعامل ذوب اهن همراه بود.
با این حال البته به نظر می رسد با توجه به برنامه های هیات مدیره ، بهبود فضای کسب و کار ، افزایش قیمت شمش و کنترل گردش انبار قطعات و تجهیزات، آینده این شرکت بزرگ فرابورسی بهتر از گذشته باشد.
همچنین ، در حاشیه مجمع"ذوب" که با سرمایه بیش از 3.318 هزار میلیارد تومانی در بازار عادی فرابورس درج شده، از افزایش سرمایه حدود 1300 میلیارد تومانی ازمحل مطالبات و آورده نقدی سهامداران در سال جاری از سوی یکی از اعضای هیات مدیره سخن به میان آمد که وقوع آن هنوز مشخص نشده است.

تشریح مهمترین اقدامات و برنامه های حال و آینده
سعید امیدقائمی معاون مالی اقتصادی "ذوب"، اهم عملکرد این شرکت درخصوص وجود بحران نقدینگی و نرخ های بالای بهره بانکی که از سال های قبل به شرکت تحمیل شده را برشمرد و گفت: به دلیل مواجهه با انبوه وام ها با نرخ سود بیشتر از 30 درصد،این شرکت نتوانست سال گذشته تامین اعتبار کند اما بیش از ۳ هزار میلیارد تومان توزیع و مدیریت منابع نقدینگی صورت گرفت.
وی با توجه به اتخاذ سیاست های ترکیبی وحفظ جایگاه در عرضه داخلی و جهانی افزود: در جهت تامین منابع مالی، بیش از ۲۳۷.۶ میلیارد تومان از طریق بانک های مختلف تجدید،به روز رسانی و استمهال شد.همچنین بخشودگی ۱۲۹ میلیارد تومانی جرایم شرکت تاثیر بسزایی درکاهش نرخ هرینه تامین مالی داشت.
این مقام مسئول درخصوص فعالیت های مثبتی که در بخش خدمات مالی انجام شده ادامه داد: اخذ معافیت های مالیاتی منجر به منافع ۲۳۸.۲ میلیارد تومانی برای شرکت شده است.
امیدقائمی از تهیه صورت های مالی تلفیقی برای اولین بار درتاریخ شرکت خبر داد و گفت: از دستاوردهای این بخش وصول ۱۸۰ میلیارد تومانی مطالبات است که این رقم در شرایط کمبود نقدینگی از حساسیت زیادی برخوردار است.
وی افزود: با بکارگیری سیاست انقباضی در بودجه شرکت، هزینه ها در فروردین سال گذشته با کاهش 600 میلیارد تومانی به 4.2 هزار میلیارد تومان رسید.
معاون مالی اقتصادی ذوب آهن از کاهش 72 میلیارد تومانی هزینه های سال جاری در بخش ساماندهی تسهیلات خبر داد و گفت: زیان هر سهم در سال گذشته ،27 تومان براورد شده بود که با کاهش 17 درصدی به 22.4 تومان رسید.
امیدقائمی کل بدهی سال 95 را 700 میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: درآمد صادراتی سال جاری شرکت از محل فروش محصولات 4.2 هزار میلیارد تومان براورد شده که 28.5 درصد آن از فروش خارجی کسب خواهد شد.
وی با اشاره به تلاش هایی که جهت کاهش فشار دولت برای وصول مطالبات در سال جاری به ثمر خواهد رسید اظهار داشت:  بدهی های ذوب آهن به 3 ارگان دولتی وزارت دارایی،سازمان خصوصی سازی و خزانه داری کل کشور تا سقف 760 هزار میلیارد تومان با  اخذ 2 توافق از سازمان تامین اجتماعی و هیات وزیران با مطالبات"شستا" تهاتر شد.همچنین ردیف بودجه بین شهرداری تهران و ذوب آهن تا سقف هزار میلیارد تومان ، مصوبه هیات دولت را اخذ کرده و برای اجرای نهایی مستلزم استعلام مجدد از نهادهای دولتی است.

اظهار نظر رییس مجمع و حسابرس
خالق نیز با توجه به مشکلات محیطی حاکم بر "ذوب" اظهار امیدواری کرد با بهبود نقدینگی و کنترل بهتر فضای کسب و کار،روند رو به رشدی را در برنامه های سال ۹۶ نظاره گر باشیم.
حسابرس هم با اشاره به اختصاص بیش از 83 درصد جمع درامدهای شرکت در سال 95 به هزینه های مالی گفت: ضمن اینکه تعامل بین دولت و ذوب آهن باید مورد توجه قرار گیرد، آمادگی برای جلب سرمایه گذاری خارجی، برنامه ریزی برای فروش اموال مازاد و نیاز به تهیه صورت های مالی بر اساس IFRs نیز بسیاد مهم است.همچنین افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی ها به کاهش زیان انباشته شرکت کمک خواهد کرد.
انتهای پیام


مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی


Top